drinkshiraz5 drinkshiraz5
  • 17-10-2021
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $6. Each lemon was the same price.
What was the cost for 1 lemon?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-10-2021

Answer:

75¢

Step-by-step explanation:

Step 1: Divide 6 by 8

[tex]\frac{6}{8}\\\\6\div 8\\\\0.75[/tex]

The cost for 1 lemon is 75 cents.

Answer Link

Otras preguntas

The mass of cart 1 was 1.10kg and mass of cart 2 is what's being solved for. They were next to each other and a spring was activated and the two carts moved awa
Do you think that Africa was better off a result of European colonization?
What role did the press play in rallying America support for a war in Cuba?
estimate to draw the 1/4 inch marks on the paper strip. then fill in the blanks belowwhole inch is equal to __________half inches
Scientists can use genetic information to identify people because it is unique to each person. Which specific characteristic is unique to an individual?
Admission to the county fair is $5. And it costs and additional $0.50 for each ride ticket. What inequality represents this problem
What is depicted on a synoptic map?
A total of 120,000 votes were cast for 2 opposing candidates, Garcia and Pérez. If Garcia won by a ratio of 5 to 3, what was the number of votes cast for Pérez?
Which Parts of the Water Cycle involve absorption of energy from the sun?
How to factor: k^2-13k+40