fathiyamalarriff fathiyamalarriff
  • 17-10-2021
  • Mathematics
contestada

Salmah bought 2 mangoes and 3 peaches for $14.85 A mango cost thrice as much as a peach. Find the cost of each mango.​

Respuesta :

bayan00
bayan00 bayan00
  • 17-10-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

Each mango costs $1.65

Answer Link
johnesquivel34
johnesquivel34 johnesquivel34
  • 17-10-2021
Each mango costs 4.95 dollars
Answer Link

Otras preguntas

which statement most accurately describes what happens in an ect session?
Which is the domain of the relation? {(4, 2), (-3, 0), (2, 5), (-1, 4), (0, 1)}
50 Points! Multiple choice geometry question. Photo attached. Thank you!
about 470 words story ending blessings in disguise​
imagine three points on a topographic map that are located on the same side of a specific contour. these three locations all will have. mutiple choice: a. a mor
true/false. one of the pioneers in developing the concept musical was andrew lloyd webber.
What happens when the function that follows is executed? a) All of the spaces at the beginning of the string are removed. b) All of the spaces are removed. c) A
Which of the following questions would NOT be found on an analysis of emotional intelligence? Are you a hard worker?
Use Pythagorean Theorem to find the missing side in the simplest radical form
product innovation tends to be associated with which phase of the industry life cycle?