sunspark2007
sunspark2007 sunspark2007
  • 16-09-2021
  • Mathematics
contestada

At a local grocery, 26-ounces of a sport drink costs $1.30. What is the price per ounce?

Respuesta :

mkayla4563
mkayla4563 mkayla4563
  • 22-09-2021

Answer:

0.05

Step-by-step explanation: if the total price in ounces is 1.30, you divide 1.30 by 26 ounces and you get 0.05 as the answer I also took a test with this question trust me it's right.

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line represented by the equation 10x + 5y = 4? What is the slope of the line represented by the equation y = x/3 - 5 1. Which ordered p
what are advantages and disadvantages of breakwater
A rental company charges a flat fee of x dollars for floor sander rental plus Y dollars per hour for the rental. One customer rents a floor sander for four hour
HELP!! Please Translate from Polish to English Moja książka jest gruba. Poszłam z koleżanką do szkoły. Oglądałam w kinie " Trzy metry nad niebem"
18 to 24 as a fraction in lowest terms
At a carnival Thomas bought 27 tickets. If he used 9 tickets trying to win the ring toss game, what is the ratio of tickets he has to tickets hes used?
What times something equals 144 except 12x12
a grocer wants to mix x pounds of cashew nuts worth $7.00 per pound with 9 pounds of peanuts worth $3.00 per pound to obtain 9+x pounds of mixture worth $5.00pe
how many grams are in 88.1 moles of magnesium?
1500 kg car increases its speed by 2 m/s for each second of travel. What is the net force acting on the car?