gomezad360
gomezad360 gomezad360
  • 17-08-2021
  • Mathematics
contestada

You have $20 to spend on two avocados.After buying them you had $16. How much did each avocado cost? A)$2 B)$10 C)$8 D)$3

Respuesta :

mariekaolivia mariekaolivia
  • 17-08-2021

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

first you see the different between how much you started with and had left at the end. in this case its $4. since you're buying two avocados, half of the difference ($4) is for  each avocado. $4 divided by 2 is 2, making eat avocado 2

Answer Link
valorkapps2019
valorkapps2019 valorkapps2019
  • 17-08-2021

Answer:

2

Step-by-step explanation: 20-16=4. Now, since you got 2 avocados you divide 4 by 2 which then equals 2. So, each avocado is 2 dollars.   Hope this helps and have a great day! :D

Answer Link

Otras preguntas

What are the factors of 32?
Evaluate the expression 0.3(3-0.5).
List the common multiple of 42 and 14 . Help plzzzz
Calculate the number of moles 41.0 g of Ca(NO3)2  1.48 g of Ca(OH)2  3.40 g of CaSO4
what is the greatest possible product of a 2 digit number and a 1 digit number?? explain how u know
what is the greatest possible product of a 2 digit number and a 1 digit number?? explain how u know
Kepler's discoveries regarding the motions of the planets were based on the observations ofCopernicusArtistarchusBrahePtolemy
which aspect of a chemical reaction is affected by enzymes?
A certain kind of spider is 8 mm wide. How many of those spiders could side-by-side on a meter stick?
what is 4/11 in decimal form?