shingybella shingybella
  • 19-07-2021
  • Mathematics
contestada

If one ruler and three pencils cost N120 and two
rulers and one pencil cost N140. Find the cost of
one ruler and one pencil

Respuesta :

jhonbaby jhonbaby
  • 29-07-2021

Answer:

N80

Step-by-step explanation:

One ruler is N60 and one pencil is N20.

Answer Link

Otras preguntas

'In my day," said Aunt Bertha, winking her nose and folding her arms over her chest, "children stayed quiet and didn't respect their elders with all this chitt
Why was joining the wto a major step for china apex?
The slopes of most cinder cones are usually about 30 degrees because
If you were to add 5 to my number and then divide by 4, you would get 7
Why do bolt cutters have long handles and short blades laws of physics?
In Canto V by Dante what is the lesson he wants us to learn?
Many states require a work permit until a worker reaches the age of _____. eighteen sixteen twenty thirteen
Why are aerobic activities among the most popular of all activities in the physical activity pyramid?
How is contemporary ballet similar and different from classical ballet?
A 2.2 ohm resistor has 0.042 A of current in it. What is the potential difference across the resistor?