Seudónimo Seudónimo
  • 17-06-2021
  • Mathematics
contestada

You have $3.40 and would like to buy some coffee. If a pound costs $8, how many ounces can you buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-06-2021

Answer:

6.8 ounces

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

3.40/8 * 16 = 6.8

Answer Link

Otras preguntas

Speciation is the formation of new species as result of evolution by natural selection. What effect could separation of populations have on speciation? A) on
Write three sentences using "Le Futur Proche." Write one sentence about what you are going to do ("je"), one about what your friend is going to do ("il/elle") a
Use direct democracy in a sentence
If the product of 6 and an integer (n) increased by 13, the result is -14 what is the value of n?
Which of the following is an important theme throughout the Odyssey? a)hospitality b) royalty c) wisdom d) innocence
each floor of a hotel has r rooms. on 8 floors, there are a total of 256 rooms.
How many grams of KClO3 are needed to produce of 4.26 moles of O2? 2 KClO3 2 KCl + 3 O2 a. 348 g b. 136 g c. 174 g d. 522 g e. 783 g
in most southeast asian societies, people were A. monks B. Soliers C merchants D.rice farmers
In what way was Reagan able to influence national policy decades after he was no longer president? A. The Judicial Reorganization Act of 1985 B. His building u
Multi digit whole number and decimal fraction operations