Value-Mart is advertising a Back-to-School sale on pencils. A pack of 28 sells for $7.00, whereas a 12-pack of the same brand cost $4.00. Which is the better buy?

EXPLAIN HOW!!!!

Respuesta :

Answer:

The pack of 28 is a better buy because if you double the pack of 12 to 24, you have to pay $8.00 when you already can get a pack of 28 for $7.00

Step-by-step explanation:

The 28 pack is better because the 12 pack cost 4 dollars but if you buy 2 packs to get 24 you spend 8 dollars which is a dollar more than the 28 pack and you get 2 less pencils