beetaliya beetaliya
  • 19-05-2021
  • Mathematics
contestada

Nina purchased 4 pounds of strawberries for a total of $6.40.How much did she pay for one pound of strawberries?

Respuesta :

palhair
palhair palhair
  • 19-05-2021

Answer:

1.6$

Step-by-step explanation:

6.4/4=1.6

Answer Link

Otras preguntas

Based on what you have read of Franz Kafka’s The Metamorphosis, what was Gregor’s biggest priority in life before he turned into an insect? A.to improve his rel
The United States relies most on which of the following policies? a. passive fiscal policies c. discretionary fiscal policies b. structural fiscal policies d
simplify (3^3*5^3)^-2
The purpose of the Tet Offensive was to _____.
which pairs of fractions are equivalent?mark all that apply. 8/12 and 2/3
Kelly has 7 1/4 yards of rope. She cuts 3 inches off each end of the rope. Kelly will divide the remaining rope into 5 equal pieces for a craft project. What wi
Most scientists maintain that the release of carbon gases from industries leads to which ecological crisis?
A circuit contains two devices that are connected in parallel. If the resistance of one of these devices is 12 ohms and the resistance of the other device is 4
some phrases can stand alone and some cannot. is this true or flase
Joelle heard that vitamin K can strengthen her bones so she started taking megadoses of it daily. What negative effect could this have?