frutanmohammad frutanmohammad
  • 16-05-2021
  • Mathematics
contestada

At the fair, 2 corn dogs and 3 pretzels cost $13, and 5 corn dogs and 6 pretzels costs $28. How much
would 2 pretzels and a corn dog cost??

Respuesta :

rbasat rbasat
  • 16-05-2021
Let x represent the cost of corn dogs. Let y represent the cost of pretzels.

2x+3y=13
5x+6y=28

Multiply the first equation by two so that we can eliminate y.

Subtract:
4x+6y=26
5x+6y=28

-x=-2
x=2

4(2)+6y=26
8+6y=26
6y=18
y=3

3 x 2 = 6
6+2=8

Therefore, 2 pretzels and a corn dog would cost $8.
Answer Link

Otras preguntas

¿Qué cuenta la leyenda acerca de las cabras? a. un extraño comportamiento c. no se menciona b. una pronta recuperación d. un extraño comportamiento y una pronta
Ms. Troy would like you to make a copy of an outfit that she owns and really likes—a sleeveless dress with a short-sleeve jacket. She has selected a lilac linen
Wide-eyed clowns honk noses, Toddlers shriek with glee, A rogue balloon stops with a pop, A big band blares its harmony.Which words create alliteration in the p
6x−7=536x−7=53 helppppp
?A person with a(n) ____ personality type would be described as someone who is highly task-oriented and who enjoys abstract thinking.
Can someone help with this please and thank you
Tylenol comes in pills with a strength of 500 milligrams. How many pills would you need to take for one gram?
Which has correct capitalization? the greek God Apollo
Southern states passed the codes described in this excerpt in order to ?
What is the first problem modern america must solve?