lizziepagan17 lizziepagan17
  • 19-12-2014
  • Mathematics
contestada

3.5 hours; $10
What is the unit rate per hour?

Respuesta :

Louli
Louli Louli
  • 29-07-2018

Answer:

The unit rate is $2.86 per hour

Explanation:

The units rate is amount earned in 1 hour

We are given that the rate for 3.5 hours is $10

To get the unit rate, we will use cross multiplication as follows:

3.5 hours ..........> $10

1 hour ..................> ??

units rate = [tex] \frac{1*10}{3.5} [/tex] = [tex] \frac{20}{7} [/tex] which is approximately $2.86 per hour

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

1/3... of is 12 plzzzzz help me
helpppppp !!!!!!! The table below shows how the age of a certain tree is related to the diameter (width) of its trunk. How old (in years) is a tree whose trunk
suggest why burning wood instead of coal would help to reduce your carbon footprint
5.the setting of a story is... a. something concrete that stands for something abstract. b.the attitude of a writer toward a subject or their audience. c.the lo
NEED THIS PLS HELP!!!!!!
I am very confused pls help me
dear. geniesplss help me to my test:-):-)​
What is the slope of the line between (-4, 4) and (-1, -2)? (1 point) 0 1 C 2 0-2 -1
The greatest 2 digit even composite number which is a multiple of 8 Options 92 94 96 98
Order these numbers from least to greatest