sammie0128 sammie0128
  • 18-12-2014
  • Mathematics
contestada

Another company offers a rate of $0.05 per minute. How would you find the unit rate per hour

Respuesta :

ayah1
ayah1 ayah1
  • 18-12-2014
Since there is 60 minutes in an hour
you multiply 0.05 by 60 which equals
$3
Answer Link
jackiesoils
jackiesoils jackiesoils
  • 18-12-2014
An hour has 60 mins multiply it with 0.05 and you get $3
Answer Link

Otras preguntas

Solving Equations: Half of x is -14
In a criminal or public case,In a criminal or public case, if you have enough information to support a search warrant, the prosecuting attorney might direct you
Joe ate twice as many pieces of Halloween candy as ed together they are 48 candies how many pieces of candy did ed eat?
Why did the people of Germany not like President Ebert? He was a communist He killed millions of to gain power He signed the treaty of versailles He ran
What is the value of x in the equation 2(x+3)=4(x-1) a.1 b.2 c.3 d.5
What is the easiest way to define demographic? a. What people do b. Who people are c. Where people live d. How much people make
Find the 53rd term of the following arithmetic sequence. 8, 17, 26, 35,
any executable files???
best example of short term movement
The amount of time that people spend at Grover Hot Springs Spa is normally distributed with a mean of 63 minutes and a standard deviation of 18 minutes. Answer