rashidalnoaakhtha
rashidalnoaakhtha rashidalnoaakhtha
  • 18-04-2021
  • Mathematics
contestada

Can y’all solve it using geogebra something like that

Can yall solve it using geogebra something like that class=

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 18-04-2021

The first 10 pounds is $2 per pound so $2 x 10 = $20

She wants to pick 40 pounds so after the first 10 pounds she needs 40-10 = 30 more pounds.

The cost for those are $1 per pound so 30 x $1 = $30

Total cost = $20 + $30 = $50 for 40 pounds.

Answer Link

Otras preguntas

use the word overground in a sentence
In referring to the deportations during the Armenian genocide, what does correspondent Henry Wood say was the “terrible feature of this deportation”?
What measures did Shi Huangdi take to crush political opposition at home?
A wheel made 45 revolutions in 1 minute. At that rate, how many revolutions would it make in 15 minutes?
What circumstances led to the beginning of organized government?
what's a squared plus a squared
Quebecois French __________. A. is a dialect of Haitian French B. diverged from Parisian French C. was the precursor to Parisian French D. is not recognized by
• Analyzing the design of a Shang bronze pot • Deciphering the writing on the Rosetta Stone • Examining the fabric of a Japanese kimono These actions are mo
The inhumane policies of the Reconquista, pogroms, and the Holocaust were all results of (1) civil disobedience and passive resistance (2) acculturation and
What were Pericles’ three goals for Athens?