Thejedipriest2064 Thejedipriest2064
  • 17-04-2021
  • Mathematics
contestada

Amir bought 3 2/3 pounds of rice.Owen bought 1 1/2 times as much as Amir.How many pounds of rice did Owen buy?

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 18-04-2021

Answer:

5.49 pounds

Step-by-step explanation:

Given data

Amir bought 3 2/3 pounds of rice= 11/3 pounds= 3.66 pounds

Owen bought 1 1/2 times  or 1.5 times as much as Amir bought

Hence 1.5 time of 3.66

=1.5*3.66

=5.49 pounds in decimal

Answer Link

Otras preguntas

if i am in 6th grade per say what would be easy math then i started school a year early and i am a 5th grade reading math and basically every thing so my questi
In query design view you can add .............. to limit the number of records shown in the resulting datasheet
How do you write 1.565 in words?
Based on the data in the table...especially the provided melting points, which two substances are mostly likely examples of covalent bonding? O Distilled water
Find the slope and y intercept of the line that goes through the following points: (7, -3) (6, -8)
How did religious faith shape colonial New Spain?
i don't understand if you are not going to help me, don't press this. because I need help asap!​
amy went to a store and bought 6 items . each item called the same . she spent 30$. how much did each item cost
I ______ bus on Mondays. a.'m going to work with b.'m going to work by c.go to work with d.go to work by​
which add-in fixes the run-on sentence