zoejoyce7922 zoejoyce7922
  • 16-04-2021
  • Mathematics
contestada

Lilly bought 3.8 pounds of grapes from the store. If they cost $2.70 a pound, how much money did she spend?

Respuesta :

jennacleveland06 jennacleveland06
  • 16-04-2021

Answer:

10.26 dollars.

Step-by-step explanation:

just multiply 3.8 by 2.7

Answer Link

Otras preguntas

If gasoline costs $1.99 per gallon and your car gets 27 miles per gallon what is your fuel cost if you travel 600 miles
Figure WXYZ is a parallelogram. Which angle measures are correct? Check all that apply. m∠X = 125° m∠X = 55° m∠W = 125° m∠W = 55° m∠Z = 125° m∠Z = 55°
Consider the functions f(x) = 3x2 and g(x) = −2x − 5. What is the value of f[g(−4)]? 1. 9 2. −31 3. 27 4. 3
To cook a steak to medium-rare, it needs to have an internal temperature of 135​∘degree Fahrenheit. A lower internal temperature will undercook the steak. Write
Is the sequence 7, 9, 11, 13,.. A)arithmetic B)geometric C) both D)netheir
Metro taxi charges $ 1.75 for each trip plus $.25 for each ten mile. Write an equation using c for total cost of the ride and d for each tenth mile
25 gallons if gas were pumped into two different size tanks. Express the amount if gas pumped inti the smaller tank in terms if the amount g pumped in to the la
i need help pls answer w the correct answer!!!!!!!!!
What is the value of n?
Nikki works as a cashier at the ABC grocery store. One day she checked out 36 people. Of the 36 people 9 were men. What percent of the people checked out were m