lamdan6355 lamdan6355
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

Maria purchase 1/2 lb of cheese for $3.50 at a farmers market what would be the cost for 4 lb of cheese

Respuesta :

OniiChanSenpai
OniiChanSenpai OniiChanSenpai
  • 19-03-2021

Answer:

$28

Step-by-step explanation:

1/2lb of cheese is 3.50, so 1lb must be $7. If you want 4lbs, simply multiply by 4, (7*4), which is $28

Have a nice day UwU

Answer Link
uq9ib3qhjw uq9ib3qhjw
  • 19-03-2021
1lb=$7

7x4=28

$28 for 4lbs of cheese
Answer Link

Otras preguntas

What do you prefer: online classes pe face to face? Why? Urgent!! Dau coroana!!!
State factors that cause climate change
Which is one way that scientists ensure that data is reliable? what is the answer
What is a antonym for archaeologist
explain how king arthur receives his fatal wound?
translate three more than half a number is 15 into an equatio?
Biological molecules used by living systems to catalyze specific reactions Group of answer choices Enzymes Carbohydrates Proteins Amino Acids
Cohesive words help organize writing by doing all of the following except _____. A. linking related sentences B. painting vivid pictures for the reader C. creat
Hi guys! What is Literally devices and can you'll give me some examples? Thanks a lot!
The cafeteria needs 68 onions. There are 4 onions in each bag. How many bags should the cafeteria buy?