SwagsSwags123 SwagsSwags123
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE CLICK ON THIS IMAGE I NEED HELP

PLEASE CLICK ON THIS IMAGE I NEED HELP class=

Respuesta :

jelanisuarez10 jelanisuarez10
  • 19-03-2021

Answer

36 pies

Step-by-step explanation:

to find out how much one pie costs we divide the profit made by the number of pies sold, or p/n = cost of 1 pie

from this we can conclude that 1 pie = $4

to find how many pies were sold we just plug back into the equation

so: $144/n = $4 and from this we get 36 pies

Answer Link

Otras preguntas

Pls help…!!! Is really urgent and I don’t understand.,.!!!
HELPPP!!!! URGENTT!!!!
Manuel starts with $30. He earns $8.00 per hour plus an additional bonus of $12 each day. He spends $8.00 for lunch. If he has $94 at the end of the day, how ma
An increase in the price level causes ______ to ______, which in turn reduces planned consumption.Multiple Choicenominal household wealth; fallnominal household
Can someone please help me really quick I need help
Description of a fungating tumor: Group of answer choices Open, exposed surface on the tumor Containing dead tissue Characterized by inflammation Large, soft, f
Sleep debt is the accumulated amount of sleep loss from insufficient sleep.
__ up your new account for you, if you like. a set b'm going to c'll set d 'm setting​
what are the types of anuria
What is the name of the city that hosts the annual islamic pilgrimage?.