semiles semiles
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

A 7-kg bag of apple for $10 ________ per kg

Respuesta :

dauyds
dauyds dauyds
  • 19-03-2021

Answer:

10/7= $1.43 per kg

...........

Answer Link
Аноним Аноним
  • 19-03-2021

0.7 kg = $1

7 kg - $10

? kg - $1

7 / 10 = 0.7

0.7 kg = $1

Let me know if I did something wrong :)

Answer Link

Otras preguntas

Which source would best help a historian understand how the Great Chicago Fire affected families? A. a biography of a Chicago family displaced by the fire B.
A. Commutative Property B. Definition of Linear Pair C. Symmetric Property of Congruence D. Definition of Supplementary (HELPPP pls)
how did the french and indian war affect the relashionship between the french and natives?
Help anyone can help me do this question,I will mark brainlest.​
evaluate 2 tan 45 - tan 60​
If the blackjack dealer has a hard 17 and the player has a hand with a value higher such as 20, does the dealer hit or stand?​
Evaluate: 8a+3b−10+c28a+3b−10+c 2 8, a, plus, 3, b, minus, 10, plus, c, squared when a=2a=2a, equals, 2, b=5b=5b, equals, 5, and c=4c=4c, equals, 4.
¿Cuáles son los rasgos sobresalientes de los géneros literarios (teatro, poesía, cuento, ensayo y oratoria)?
Wat is acceleration!???​
Please help! Your answer will be appreciated!!