Needanswers1290
Needanswers1290 Needanswers1290
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

Victor buys four chairs to place around his dining room table. He pays a total of $88. What is the unit
price?

Victor buys four chairs to place around his dining room table He pays a total of 88 What is the unit price class=

Respuesta :

YEETURMOM
YEETURMOM YEETURMOM
  • 19-03-2021
The unit price is $22.00. This is because if there are four chairs you just take
$88(total)/4(chairs)=22
Answer Link

Otras preguntas

Explain the relationship between climatology and satellite images
what is another word for pencil
PLEASE HELP ME 25 POINTS
John is filling a bathtub that is 18 inches deep.He notices that it takes two minutes to fill in the tub with three inches of water.He estimates it will take 1
A professional baseball team won 14 more games than it lost. there were no ties. How many games did the team lose? How many did it play?
what are the possible number of negative zeros of f(x) = -2x7 - 2x6 7x5 - 7x4 4x3 4x2 ?
state the slope and y intercept of the graph of 9-x=2y
how to use unbalanced force in a sentence
a total charge of 16μc passes through a cross-sectional area of a nichrome wire in 4 s. how many electrons pass through the cross-sectional area in 16 s?
Compared to an adult a newborn breathes A quater as often Half as often The same amount Four times as often