sozdemir
sozdemir sozdemir
  • 18-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better deal: $4.47 for 3 liters or $7.25 for 5 liters? Explain why.

Respuesta :

thexyboio
thexyboio thexyboio
  • 18-03-2021

Answer:

$7.25 for 5 liters

Step-by-step explanation:

If you get the unit rate of $4.47 for 3 liters it is 1.49 per liter.

1.49 x 5 = 7.45

Therefore, $7.25 for 5 liters is a better deal than $7.45 for 5 liters.

Answer Link
030271
030271 030271
  • 18-03-2021

Answer:

I think the same

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is eight hundred two and six-hundredths in standard form?
What is 1/125 as a decimal
How do carrier proteins transport substances across cell membranes?
Cars and transportation in the 80's
why was vietnam divided into two parts? Was it civil?
mane one war fought by the united state in the 1800s
Show that the max. range of a projectile in any direction is described in the same time in which it would fall freely under gravity through this distance starti
Find the ratio of the radii of a baseball to the Earth, knowing that the radius of a baseball is .09 m, and that the Earth's radius is 6.37 x 10^6 m.
Damien Smart is trying to decide whether to lease or purchase a new car costing $18,000. If he leases, he’ll have to pay a $600 security deposit and monthly pay
Melody used the ratio table at the right to find the number of people served with 15 pounds of ground turkey find her error and correct it Pounds of turkey 2.