brischmidt brischmidt
  • 16-11-2016
  • Mathematics
contestada

your truck gets 12 mikes per gallon. if you drive 240 miles and gas is $3.50 a gallon, what does the trip cost?

Respuesta :

ImurGirlfriend53
ImurGirlfriend53 ImurGirlfriend53
  • 16-11-2016
12 x 20 = 240
3.5 x 20 = 70
it costs $70
Hope I Helped. =)
Answer Link

Otras preguntas

Which is the sum of 6/10 and 2/100
help please ............
In a school with 200 students, 45% are males. Select all expressions that demonstrate a correct method to calculate the total number of male students.
Simplify the expression. (3xy3)2(xy)6 3x8y12 9x8y9 2x3y12 9x8y12
What is the continent of USA
Find the area of a circle with a radius of 3
Prove csc(pi/2 -x) = sec x
In a command economy, how are the prices of goods and services determined?
I NEED HELP ASAP BOISS FULL SENDWhat do discerning consumers want from the providers of goods and services? Today, consumers are more educated and discerning. T
Which major goals did the civil rights movement achieve in the United States in the 1960s? Select all that apply. A. protection of minority voting rights B. end