bosticsm9958 bosticsm9958
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Rhodes purchased 8 pounds of potatoes for $18.08. At this rate, what is the cost per pound of potatoes?

Respuesta :

naoagu03 naoagu03
  • 17-03-2021
2.26 a pound. You just divide.
Answer Link

Otras preguntas

As matter changes it can what?
is the poem "the good-morrow" a sonnet or a lyric poem?
Which conjugation is not correct? Yo______ a. hago b. salgo c. oygo d. vengo
More help, please! I upvote every response. :D Last question for this quiz. Balance and stretching activities decrease physical stability and flexibility, which
find the perimeter of the triangle 40 9
Am I right? Water is said to have a low vapor pressure. How does this property affect large bodies of liquid water on Earth? It prevents them from freezing. I
The length of a rectangle is 5 inches shorter than 3 times the width. Which expression represents the length of the rectangle in terms of the width, W? 3w+5 3w-
A mixture is a combination of two or more substances in which each substance retains its individual characteristics
Electrical wires suspended between two towers form a catenary (see figure) modelled by the equation shown below, where x and y are measured in meters. y = 20 c
Which type of law governs the relationship between private individuals or companies?