anafarrero5 anafarrero5
  • 16-03-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of yogurt costs $3.68. What is the price per cup?

Respuesta :

eljwilson2000oyszwm
eljwilson2000oyszwm eljwilson2000oyszwm
  • 16-03-2021

Answer:

46 cents

Step-by-step explanation:

2 quarts has 8 cups and 3.68 ÷ 8 = 0.46

Answer Link

Otras preguntas

write the following ratio in simplest form : 32 min : 36 min A. 8 : 9 B. 8 : 36 C. 32 : 9 D. 128 : 144
what is a rational number between 1/8 and 1/4?
write the following ratio in simplest form : 32 min : 36 min A. 8 : 9 B. 8 : 36 C. 32 : 9 D. 128 : 144
the pair of polygons is similar. find the value of x. answer on picture
What's the answer to 1\2x+3=9
Why did Spain build mission in the borderlands of New Spain?
what is a rational number between 1/8 and 1/4?
What's the answer to 1\2x+3=9
what is a rational number between 1/8 and 1/4?
who made dutch claims in north america?