SareBearMC
SareBearMC SareBearMC
  • 16-11-2016
  • Mathematics
contestada

Write a situation that can be represented by the algebraic expression $3.25d.

Respuesta :

ArianaMoonlight
ArianaMoonlight ArianaMoonlight
  • 16-11-2016
it costs $3.25 for every pound of candy you buy
Answer Link
MjPhil
MjPhil MjPhil
  • 16-11-2016
How about something along the lines of "your buying several packs of pencils and one pack is $3.25. D represents how many packs you buy."
Answer Link

Otras preguntas

Help me and I'll give u a 5-star rating a thank u and a  brainiest   In a sin offering, the type of animal that was sacrificed depended upon whom the worshiper
What is the intention of beatriz milhazes when adding multiple shapes, lines, and colors? to create constant movement to create realism to create balan
trisha and rick are considering adopting a baby. the baby’s mother has a good prenatal care and nutrition, but trisha is worried because the mother has made ris
Why did the Pilgrims decide to move to America despite the dangers? Question 3 options: Their lives were so bad in England because of religious persecution that
Construct a table of solutions and then graph the equation. y = 8x + 1
what is 15,406 in expanded form
in flowers for algeron use a sentence with naivete to prove that doctor strauss operation was not perment
A 4-cup bottle of mouthwash costs $7.76. What is the price per pint?
Can someone help me simplify: (x^5/6^2)^3? I know how to solve these kind of problems, but only when the bases are the same. Please include steps and work. I’m
Can you please help