ranaa27 ranaa27
  • 18-02-2021
  • Mathematics
contestada

A box of granola contains 16.8 ounces. It costs $5.19. What is the cost, to the nearest cent, of the granola per ounce?

Respuesta :

Yang100
Yang100 Yang100
  • 18-02-2021

Answer:

$0.3 per ounce.

Step-by-step explanation:

5.19/16.8=0.3

Answer Link

Otras preguntas

How did the election of President Andrew Jackson affect the nation's Westward growth
how do i Subtract and simplify: (11x2 + 7) – (6x2 + 3x – 3)
What industry has declined in Iran because of pollution?
how do i Subtract and simplify: (11x2 + 7) – (6x2 + 3x – 3)
What is FOIL and PEMDAS?
Jessica has two sticks. The sticks are the same distance apart at every point. How would you best describe the sticks?
The ratio of Sam's age to Hank's age is 5 to 3. If the sum of their ages is 24, how old is Hank?
Three straight lines have exactly two points of intersection. Complete the sentence below. Two of the lines must be ....
convery decimal to fraction 0.213 0.47 0.15 0.26 1.64 1.92 then convert fraction to decimal 31/25 1/8 3/4 15/16 1/8
Which of the following is equivalent to (4x²)³ ? A. 64x⁸ B. 12x⁵ C. 12x⁶ D. 4x⁵ E. 4x⁶ Can someone explain this one for me?