ericjrcastro05 ericjrcastro05
  • 18-02-2021
  • Mathematics
contestada

Sam bought 6 pens for an unknown price plus a
backpack. If he spent a total of $28.50, write an
equation to find the cost of each pen.

Respuesta :

gaiamartinovic gaiamartinovic
  • 18-02-2021
so sam bought SIX pens for a TOTAL of $28.50. we have to figure out how much money each of the six pens cost.

steps:

1. divide the total by the amount of items purchased:

28.50 / 6 = 4.75

and there’s your answer! each pen cost $4.75

steps to check your work:

1. multiply the single cost by the amount of items purchased:

4.75 ( 6 ) = 28.50

Answer Link

Otras preguntas

****-2x^2(-5x^2+4x^3) in standard form?
are students the MAJORITY or the MINORITY in a school? This is for my civics hw. Here's an example: During segregational times, where the whites the majority or
Which is not a common style format? 1. American Psychological Association (APA) 2. Modern Language Association (MLA) 3.Internet Authority Association (IAA)
4 ways Egyptians gain wealth and land
How does castigliones view of the responsibilites of a ruling class differ from machiavelli's?
How do you cross hach? Do you shade over it?
What kind of phrase is the underlined group of words? During the meeting, the fire alarm rang. A. adverb phrase B. adjective phrase C. appositive
Which of the following inventions did not help fuel the agricultural boom in the fi rst half of the 19th century? (A) The cotton gin (B) The steel plow (C)
A leaky faucet in Kali's house drips water at a rate of 42 gallons per week. How many gallons does the faucet drip in 3 days
PLEASE HELP THERE A FEW QUESTIONS THAT I NEED HELP I BEG YOU I NEED HELP