calchi3n
calchi3n calchi3n
  • 18-02-2021
  • Mathematics
contestada

The student council sold 113 sodas for $141.25 at the fall festival. What is the cost per soda?

Respuesta :

Lalisablink
Lalisablink Lalisablink
  • 18-02-2021

Answer:

cost of 113 sodas =141.25

cost of 1 soda=141.25/113

=1.24

Answer Link

Otras preguntas

is the big bang the reason for everything?
Explain the challenges associated with rapid urbanisation?
Why would a German gif have less bytes than a French gif
please can someone solve this​
A large number of Turkish people migrated to Germany in the 1960s, when West Germany’s manufacturing economy was booming and Turkey’s economy was predominantly
The expanded use of water and steam power encouraged factories to locate near urban areas. a. True b. 'False
After the assembly line was made, describe two reasons why the assembly line was a changing point in the automobile industry Please help me out guys:)
Task 3: Eight avocados cost $4.How much do 16 avocados cost? Explain your reasoning.
CHOOSE THE CORRECT ANSWER PLEASE!!
Your premium will cover many preventive care procedures, such as vaccines and health screenings. & A-True B-False​