1027533
1027533 1027533
  • 18-02-2021
  • Mathematics
contestada

brianly: a pack of pens cost $3. Prisha spent $12 on pens. Each pack has 5 pens How many packs did Prisha buy?

Respuesta :

mariah307 mariah307
  • 18-02-2021
answer is: 4 packs
12 divided by 3 equals 4
Answer Link

Otras preguntas

I need help with these 2 questions
can you help me make an acrostic poem for the word Fossil?
what is 77 over 99 in simplest form
Solve 8x - 4= 7x -1.
What is the gcf of 24 and 56
Which one of the following strands of DNA is the complement strand to C-C-A-T-C-G? a. A-A-C-G-A-T b. G-G-T-A-G-C c. G-G-A-T-G-C d. T-T-G-C-T-A
Can jellyfish live on land?
A newspaper article reports the results of an election between two candidates. The article says that Smith received 60% of the votes and that Murphy received 1/
how did immigration begin to change in the 1890s
Hypertension is called "the silent killer" because __________. A. it kills people while they sleep B. there is no treatment for it C. it generally has no s