Gwenthicc
Gwenthicc Gwenthicc
  • 18-02-2021
  • Mathematics
contestada

Can someone please help

Can someone please help class=

Respuesta :

chiickenwing
chiickenwing chiickenwing
  • 18-02-2021

Answer:

each hamburger costs $3.50

Step-by-step explanation:

he spent $13 in total and bought one hot dog for $2.50 and 3 hamburgers but we don't know the price of one hamburger so we could represent it by the equaton,

2.50 + 3h = 13 now solve for x

-2.50           2.50

3h = 10.50

h=3.50

check:

2.50+3(3.50)=13

2.50+10.50=13

13=13

Answer Link

Otras preguntas

i dont get this pls help!
what is 6n - 7=n + 13 thank u
Here are the first five terms of a sequence. 3 8 17 30 47 Find an expression, in terms of n, for the nth term of this sequence.
The crossword clue Repeated cry accompanying a gavel hit with 5 letters
How to Fix: contrasts can be applied only to factors with 2 or more levels
A stock’s value closed at $24.80 on the 12th and the same stock closed at 21.35 on the 13th. What was the change as a percent?
What is the central idea of the text, "It's a Dog's Life"? Defend your answer with at least 2 pieces of evidence from the text.
How does the sun cause currents in the ocean? OA. It heats polar water more than equatorial water, which means the water at the poles is less dense and rises to
The linear function y = 22 + 25 models the average cost of a haircut in a certain city, where y, is the average price of a haircut a years after 1985. Find the
I have an assignment due in 5 minutes!! Please help me. I need to write a races stradigy for Women's Suffrage