annasidahmed13555 annasidahmed13555
  • 17-02-2021
  • Mathematics
contestada

Milk is sold in four sizes. Which is the better buy? *


250 mL for $0.50

500 mL for $1.10

1L for $1.80

2L for $3.90

Respuesta :

himawari17
himawari17 himawari17
  • 18-02-2021

Answer:

$5.829929999

Step-by-step explanation:

soososososososlsls

Answer Link

Otras preguntas

What economic problems did the new government face ?
the growth of the service economy in the 1990's caused A. an increase in American blue-collar jobs such as coal mining and steel making B. a decrease in new sma
Tommy has a pet monkey. Every day, his monkey eats 4 apples in the morning. The monkey also eats two bananas for every banana that Tommy eats. Write an equation
the scale on a drawing is 4:1 what does that mean ? PLEASE I NEED HELP @! :)
If Walt's scooter can travel 53 miles on 1 gallon of gas, how far can his scooter travel on 2.5 gallons of gas?
Find the first five terms of the sequence. a(n)= 3/5
Jorge and Amy walked around the lake 3 1/2 times in 1 1/3 hours. How many times could they walk around the lake in one hour? A. 2 1/6 B. 2 5/8 C. 3 1/6 D 4 2/3
Who established the role of the Supreme Court in judicial review? A. George Washington B. Alexander Hamilton C. John Adams D. John Marshall
Which association best describes the data in the table? Variable x 12 18 16 8 9 5 10 14 11 Variable y 63 100 88 30 36 17 47 72 52 A. negative linear association
Evaluate the extent to which peer pressure can impact negatively on intrapersonal conflict l