Jacobneedshelpsadly Jacobneedshelpsadly
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

5 apples and 6 bananas cost $9.55. 8 apples and 10 bananas cost $15.60. What is the cost of one apple?

Respuesta :

BridieFlynn26
BridieFlynn26 BridieFlynn26
  • 22-01-2021

Answer

$1.95

Step-by-step explanation:

15.60 divided by 8

Answer Link

Otras preguntas

Which of the three people below was a Scottish missionary and explorer? A: David Livingstone B: Cecil Rhodes C: Benjamin Disraeli
Robots can work 24 hours a day, 365 days of the year, but human beings
What substance translates the genetic code? A. allele B. DNA C. RNA D. protein
Prospero is first seen in an island hut. Question 1 options: 1) True 2) False
Noah wants to buy a purebed golden retriever puppy that he sees for $499.By the time he goes to buy it, the price has increased to $599. Find the percent markup
when did france and great britain declare war on germany?
If sin(3x+2)=cos(4x-10), what is the value of x to the nearest tenth? A. 7.6 B. 12.0 C. 14.0 D. 26.9
how do you write 0.047 in Expanded Form
What is he capital of Switzerland?
Which was a lasting impact of the U.S. Constitution? (Points : 5)