izabellabenecki izabellabenecki
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

(d) Hong bought 20 pounds of flour for $10.
How many dollars did he pay per pound of flour?

Respuesta :

Shadic597
Shadic597 Shadic597
  • 21-01-2021

Answer:

$0.50 per pound

Step-by-step explanation:

divide the amount in pounds by the amount in dollars. Hope this helps <3

Answer Link

Otras preguntas

Find a quadratic function that includes the set of values below. (0,7), (2,17), (3,16) The equation of the parabola is
1. mean (verb) (adjective) (noun) put mean in three different sentences using it as a noun ,verb,and adjective​
Where do you usually get your health information from be specific
Suppose y varies directly as x, and y = 9 when x = 36. Find y when x= 100.​
When studying a historical event, what is the first step in a historian's process? A. to come up with a question to answer or a problem to solve B. to collect e
BRANLIEST!!!!!!!!! Define isomers in a short paragraph or couple of sentences
Look at the sculpture above of Augustus. A staff, like the one he is holding, symbolized __________ in Roman culture. a. strength c. leadership b. unity d. roya
Will the program leaming outcome of the BSMT help achieve theuniversity's vision and mission? Why or why not?​
I'm a little stuck on this, could I get some help? C: How much would you need to deposit in an account each month in order to have $50,000 in the account in 10
What city is located 1 N, 10 E