lorvenspubien lorvenspubien
  • 20-01-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $60.00 to rent the gymnasium, plus $5.00 per person. What would be the total cost to rent the gymnasium for 40 people?

Respuesta :

kirabowen15
kirabowen15 kirabowen15
  • 20-01-2021
$260.00
Because you won’t need to multiply the $60.00 per person
Answer Link

Otras preguntas

Which words in the sentence are the direct objects? Yesterday, I purchased new shoes and socks for the scout hiking trip. Choose all answers that are correct. A
What is the function of an antigen in an antigen-antibody response? A. inform white blood cells of the invader so it can be destroyed B. is informed by the whit
The left and right page number of an open book are two consecutive integers whose sum is 275 find these page numbers
The British had a large number of Italian mercenaries. A. True B. False The British had a large number of Italian mercenaries. A. True B. False
⇒please help How many solutions does the equation 2(2x-10)-8= -2(14-3x) have? a.one solution b. two solutions c. no solutions d. infinitely many solutio
A dog runs 9.5 mi in 0.5 h. The distance the dog travels varies directly with the amount of time it runs. How many miles will it run in 1.75 h? mi
Write an algebraic expression? j decreased by 7
Which describes Roger Williams, James Oglethorpe, and William Penn? A. They were Puritans. B. They were founders of colonies. C. They spoke out for independence
four students spent $12 on school lunch .at this rate,find the amount 10 students would spend on the same school lunch
What is 19/25 in decimal form