arantzagimenez927
arantzagimenez927 arantzagimenez927
  • 20-01-2021
  • Mathematics
contestada

At HEB 8 bags of chips costs $24. At this rate, how much would 3 bags cost

Respuesta :

khenry96
khenry96 khenry96
  • 20-01-2021

Answer: $9.00

Step-by-step explanation:

Answer Link
pfbrower
pfbrower pfbrower
  • 20-01-2021
24 divided by 8=3
3 bags x 3 dollars= 9
Your answer would be 9, hope that helps!!
Answer Link

Otras preguntas

The __________ processes sensory information from all the senses (with the exception of smell) before transmitting it to the cerebral cortex.
There are many positive and negative aspects associated with nuclear power. Which is a negative aspect associated with nuclear power?
does anyone know? I'm not sure
Prescribed medicines used to return to the body to homeostasis
I pass through (-2,5). I pass through the origin. What’s my equation?
Which pair of measurements is not equivalent?a.3 hours, 10 minutes and 190 minutesb.240 minutes, and 4 hoursc.350 minutes, and 5 hours, 50 minutesd.480 minutes,
Hopes dog was put on a diet and he goes from75pounds to 65pounds. What is the percent of change? Is this percentage an increase or decrease? Round to nearest wh
What is the first step in analyzing a news story is?
Define the components of biodiversity. what is the significance of biodiversity as a potentially renewable resource?
How to classify this conic ecwation 4x^2+9y^2-54y-63=0