Iamceniajohnson
Iamceniajohnson Iamceniajohnson
  • 20-01-2021
  • Mathematics
contestada


Mr Wiggins buys 100 bags of candy for $5. What is the cost per bag?

Respuesta :

xamaanix xamaanix
  • 20-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

$5= 500cents

500÷100=5

5 cents per bag of candy

Answer Link

Otras preguntas

N 0/2 points Imagine: There are at least a few atoms that now make up you, that USED to make up one of the dinosaurs that lived 65 million years ago! Explain ho
Aqueous solutions of Na2CO3 and Ca(NO3)2, 0.10 M each, are combined. A white precipitate is observed in the container after mixing. The precipitate is filtered
What is the line of reflection for the trapezoids? СЕ A. x= 3 B. y= 3 C. x- axis D. y- axis
If y-x and x= -14, find y.
Does a helium balloon have a larger volume when it is heated or cooled?​
I need to know the distance between the red river
A sled going down a hill is an example of what
What does capture mean?
Blossom Corporation has two products in its ending inventory, each accounted for at the lower of cost or market. A profit margin of 30% on selling price is cons
Simplify the expression 19h(-1)(-2s)