Seudónimo Seudónimo
  • 19-01-2021
  • Mathematics
contestada

(GIVING BRAINLIEST AND 12 POINTS) Gabe bought three watermelons for $12. How much would it cost to buy five watermelons?

Respuesta :

joshuaosmialows
joshuaosmialows joshuaosmialows
  • 19-01-2021

Answer:

20 dollars

Step-by-step explanation:

i am smart

Answer Link
HeyJenna
HeyJenna HeyJenna
  • 19-01-2021

Answer:

20$

Step-by-step explanation:

12÷3=4

1 watermelon=4$

5x4= 20$

Answer Link

Otras preguntas

When you are skimming a book, you are____
What can be inferred about why the mother chose to act this way? she was trying to escape with her babies. she was trying to find food and water for her babies.
What is the phase of water at 0.25 atm and 0°C?
Ted's rectangular corn field has an area of 2,280 square feet. What is the length of the field if it's width measures 28.5 feet?​
40 points!!! Please help me solve
At the beginning of his speech, on pages 1-3, henry discredits those who do not share his opinion by implying that they are
Explain the legacy of the French Revolution to the society
What is plagiarism? A. Using reliable sources in your paper B. Letting the reader know where you got your information from C. Providing constructive criticism.
The figure below is a triangular prism.
Brian bought 22 pounds of flour for $10. How many pounds of flour did he get per dollar?