averyiskool1999
averyiskool1999 averyiskool1999
  • 19-01-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.75 per pound. Use an equation to determine the cost of 9 pounds. a) $9.75 b) $16.50 c) $6.75 d) $7.50​

Respuesta :

iiomqdiamondzii
iiomqdiamondzii iiomqdiamondzii
  • 19-01-2021

Answer: C) $6.75

Step-by-step explanation:

Each banana is $0.75 per pound and there’s 9 pounds. 0.75 times 9 is 6.75.

Answer Link

Otras preguntas

What are three common adaptations in the deep pelagic realm?
What is dew point? And how do I use it in a sentence? Do I say, "Then the temperature hit dew point?" because that just sounds wrong to me.Someone please help!
which group had been living in North America for thousands of years when other groups arrived?
Pick the answer that most likely represents the substances’ relative solubilities in water. (A) CH₃CH₂CH₂CH₃ < CH₃CH₂CH₂OH < HOCH₂CH₂OH (B) CH₃CH₂CH₂OH &l
How many 100 mg tetracycline capsules can be made from 1 kg of tetracycline? (A) 10 (B) 100 (C) 1,000 (D) 10,000 (E) 100,000
Double my tens digit to get my ones digit. Double me and I less than 50
What is necessary to convict someone of treason?
How do I find the slant height of a square pyramid? The base length is 4 inches and the area of it is 136 square inches. Thank you!
what river located in southwest china was the boundary of the shang dynasty
Which of the molecule is a major contributor to acid rain? A. SO₂ B. SiH₄ C. CO₂ D. CaO E. NO