jackelynaitken jackelynaitken
  • 19-01-2021
  • Mathematics
contestada

Diet cola was on sale last week; it cost $10 for every 4 packs of cola. How much do 2 packs of cola cost?

Respuesta :

brainlessblubo0
brainlessblubo0 brainlessblubo0
  • 19-01-2021

Answer:

2 pack of cola would cost $5.

Step-by-step explanation:

the reason for this being is that

4 packs of cola = $10

2 is half of 4

5 is half of 10

$5<====

Answer Link
lenpen
lenpen lenpen
  • 19-01-2021

Answer:

I would say 5$

Step-by-step explanation:

You are going from 4 packs to 2 packs (so you are dividing by 2). So if you divide 10$ by 2 you get 5$

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is 4 time 4 times 3 divided by 2 time 4 ps i know the anwser so you can get points
in the first major pioneering movement,settlers made their way to Oregon and California by way of the Trail
do viruses have liquid cytoplasm?
What was “Roosevelt’s recession”?
eight ears of corn and a cantaloupe cost $2.37. six ears of corn and 3 cantaloupes cost $3.51. what does a cantaloupe cost?
Polygon MNOPQ is dilated by a scale factor of 0.8 with the origin as the center of dilation, resulting in the image M′N′O′P′Q′. If M = (2, 4) and N = (3, 5), wh
Because water is a polar molecule, it makes an excellent solvent for atoms and compounds found within cells and tissues. Water, acting as a solvent in organisms
Que regiones naturales en india y México atraviesa el tropico de cancer
There are 8 hamsters at Crazy Pete's Pet Shop that are completely brown. The rest of the hamsters at the shop are mixed colors. The 8 brown hamsters represent 2
what is 21 over 9 in simplest form