Seudónimo Seudónimo
  • 20-10-2016
  • Mathematics
contestada

I know this seems like simple stuff but I get an awnser that's not on multiple choice so heres the problem: Pineapple costs $1.20 for 4 oz. What is the price per ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 20-10-2016
It is $0.3 per ounce.
Answer Link
ivystorm
ivystorm ivystorm
  • 20-10-2016
Do you will need to find the unit rate. To do this, divide 1.20 by 4 and you will get 0.30. The answer is $0.30
Answer Link

Otras preguntas

Susan and teo play soccer. Susan's team play every five days and twos team plays every six days when will the teams play on the same day
605 multiply one hundredth
About how many times greater is 4.2 × 10^5 than 1.4 × 10^2 ? (divide) this is scientific notation. Question number five
63:90 in its simplest form
The connotative meaning of a word refers to A. its meaning at a specific time in history. B. its dictionary definition. C. the irony suggested by the word. D. w
What does succession mean And why was it important in england
frying a pancake is an example of a) conduction b) convection c) radiaton
Can lo que mean because in spanish
Explain the difference between 331/3% and 33%
De quelle maison revez-vous? Proposez des variantes pour la maison ideale. ( also translated in english please)