jony3525678 jony3525678
  • 19-12-2020
  • Mathematics
contestada

Salvador bought 6 lbs of coffee for $18.66. What is the unit price per pound?

Respuesta :

Muscardinus Muscardinus
  • 24-12-2020

Answer:

$3.11

Step-by-step explanation:

It is given that,

Salvador bought 6 lbs of coffee for $18.66.

We need to find the unit price per pound.

The unit price per pound is calculated by dividing total cost by 6 as follows :

[tex]C=\dfrac{18.66}{6}\\\\=\$3.11[/tex]

Hence, the unit price per pound is $3.11

Answer Link

Otras preguntas

I NEED HELP AS FAST AS POSSIBLE Which of the following New Mexican groups has a slightly above-average population by percentage as compared to the entire United
Market research has shown that people who live in warm climates eat more ice cream than people who live in cold climates. Use the map provided to determine the
Which angle between –180° and 0 has the same cosine value as 275°
How do hucks feelings about going to school change
a piece of ribbon measures 4 meters how many pieces of 5 centimeters long can be cut from it
can someone please help me
Consider the graphs of f (x) = l x l + 1 and g (x) = 1/x^3. The composite functions f(g(x)) and g(f(x)) are not commutative, based on which observation?
Describe manipulated Variable
What is 154 ÷ 10? A. 0.154 B. 1.54 C.15.4 D.154
If you do not clean your hardware on a regular basis, which of these is most likely to be a problem? O water O silicon O dust O energy