aniyah8859 aniyah8859
  • 19-12-2020
  • Mathematics
contestada

The teacher paid $12 for 6 pounds of candy. Which statement is true about her unit
rate?

Respuesta :

224Helppls 224Helppls
  • 19-12-2020

Answer:

For every pound of candy, the teacher spent $2

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 19-12-2020

Answer:

she paid $2 for each pound

Step-by-step explanation:

amount paid / number of items = net price

12 / 6 = 2

Hope this helps!! happy holidays!!

Answer Link

Otras preguntas

The acceleration due to gravity on the surface of Mars is gmars = 3.7 m/s2. How much would an 11 kg bag of potatoes weigh on Mars? 41 N 5.0 N 19 N 8.4 N
What triggered the oil crisis of the 1970s?
How many electrons would it take to equal the mass of a proton? Use two significant figures.
Pretend you are a Native American teenager writing in your journal. You have just listened to your parents and grandparents discuss the history of your family a
A cylindrical vase has a diameter of 6 inches. At the bottom of the vase, there are 9 marbles, each of diameter 2 inches. The vase is filled with water up to a
What is the general shape of the graph line?
PLZZZZZZZ HELPPPPP MEEEE!!!!!!!Which of the following correctly apply to negative connotations? Select all that apply. They imply the presence of something valu
What type of text would a novel be considered?
Find the area of the figure:  Select one: a. 59.5 yd^2 b. 81 yd^2 c. 58.5 yd^2 d. 55.3 yd^2
Which equations could be used as is, or rearranged to calculate for frequency of a wave? Check all that apply. wavelength = frequency / speed speed = frequency