jai63
jai63 jai63
  • 20-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 3.5 pounds of bananas cost $1.96, how much would 1 pound cost ?

Respuesta :

emilyle
emilyle emilyle
  • 20-10-2016
3.5 pounds/$1.96 =
$0.56
Answer Link
iamkingshaheed
iamkingshaheed iamkingshaheed
  • 20-10-2016
$1.96/(3+1/2)=$1.96(2/7)=$0.56 
Ans. D 
Answer Link

Otras preguntas

Solve for m. F/m=a pls help timed
At which value in the domain does f(x) = 0? y -1-0 05 8 fex -6 2 ༡ -3 2 3 4 4 X T -4 6 48 -10 X=-3 O X=0 X=1
please help i need it​
"John, please don't tell anyone about My New address , said MaryA. Mary asked John don't tell anyone about her new addressB. Mary asked Jonh not to tell anyone
(1) According to legend, Charles Feltman invented the hot dog at Coney Island in 1867. (2) Fifty years later, a nickel hot dog stand called Nathan's was opened.
Guys please i need help on this, i will give brainliest to the right answers
what is the korean side dish made of salted, fermented vegetables called?
Which dystopian element of The Handmaid's Tale has the strongest connection and similarity in 20th and 21st century realities and history?
Determine the range of the following graph:
please help i need it​