mishawn
mishawn mishawn
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?
​

Respuesta :

nidafirose0
nidafirose0 nidafirose0
  • 18-12-2020

Step-by-step explanation:

$3.68 for 16 pens

$3.68 per 16 pens

($3.68) / (16 pens)  

$0.23 / (1 pen)

$0.23 / pen

$0.23 per pen

Answer Link
XxSliverShadesxX XxSliverShadesxX
  • 22-12-2020

Answer: $0.36

Step-by-step explanation:

Because you divide $2.16 & 6 to get it.

Answer Link

Otras preguntas

What are three scientific discoveries that have made health care what it is today?
Nurse Practitioners were first trained and licensed during the Civil War
Which of these factors was not a reason why European colonists purchased African slaves as a source of labor?
Washington and other leaders helped determine how the _______________ would be set up
4.30 makeup; 40% discount; 6% tax
A path for a new city park will connect the park entrance to Main Street. The path should be perpendicular to Main Street.What is an equation that represents th
What is the correct way to list the author's name in a citation of a work by Dr. Alba Garcia-Lopez, Sr.? A. Garcia-Lopez, Alba, Sr. B. Garcia-Lopez, Alba, D
please help i don't know
What is 64,328 rounded to the ten thousands place
The nurse can assess potential victims of domestic violence by asking which question?