angie309 angie309
  • 20-10-2016
  • Mathematics
contestada

a bakery has a sale price of $3.50 for 4 muffins.what is the price per dozen?

Respuesta :

theshammy123
theshammy123 theshammy123
  • 20-10-2016
4 * 3 = 12
3.50 * 3 = 10.50
The price is $10.50 per dozen
Answer Link
cheyenne344
cheyenne344 cheyenne344
  • 21-10-2016
a dozen is 12 and 4 times 3 equals 12 so 3.50 times 3=10.50
Answer Link

Otras preguntas

Please help!! I'll give 30 points to the brainliest!! Please help!!
If you specify a user without specifying a hostname, mysql will
How was slavery that existed in africa different from the transatlantic slave trade?
Which of the following are energy solutions that release pollution into the air> coal petroleum fuel cells wind energy oil nuclear energy tidal energy
One concern about the use of high doses of steroids is increased aggressiveness, known as "'roid rage."
What’s the answer ????????!!!!!!!
What is the area of triangle ABC? A. 48 cm2 B. 64 cm2 C. 56 cm2 D. 112 cm2
how many times larger is 500 than 5
What were the main goals of the allies post war policies towards the defeated Axis countries
a was wrong c was the correct answer