Seudónimo Seudónimo
  • 20-10-2016
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells American cheese for $3.89 per pound. About how much would 1.89 pounds of cheese cost?

Respuesta :

agoldsmith agoldsmith
  • 20-10-2016
$7.35. All you do is multiply the two together
Answer Link
bcalle
bcalle bcalle
  • 20-10-2016
Multiply 3.89x1.89= $7.35
Answer Link

Otras preguntas

When the economy goes into a recession, real gdp ________, and unemployment ________.?
Calculate the perimeter of a regular hexagon which has a side of 8 cm long
For a pair of similar triangles, find the value of x.
What is equivalent fraction of 28/36?
Two ocean liners leave from the same port in Puerto Rico at 10:00 a.m. One travels at a bearing of N 51o W at 14 miles per hour, and the other travels at a bear
conflitos da guerra fria
How and why did Japan become a feudal nation?
Let y=e^(x/5). Find the differential dy when x=3 and dx=0.3 Find the differential dy when x=3 and dx=0.01
what is the net ionic equation of the reaction BeCl2 with NaOH
jewish and christian teachings helped contribute to the spread and development of