Londonkaortez
Londonkaortez Londonkaortez
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

Corbin is selling cheese at thee farmers market. one wheel of cheese has a diameter of 11 inches.
Part A calculate the area of the wheel of cheese. use 3.14 for pi
Part B if the 11 inch wheel costs $21.35, what is the cost per square inch?

Respuesta :

webkai5141
webkai5141 webkai5141
  • 17-12-2020

Answer

43.59

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

George Bernard Shaw criticized the importance of being earnest fora) being too longb) not being funnyc) not having any real substance
Describe how energy and matter move through the food web and carbon cycle
Which mountain do scientists label as our most dangerous volcano ?
Express fx and fy in terms of the length of the vector f and the angle θ in paired form
Certain skills and behavior patterns that normally develop during the stages of life are called.
a basket of laundry is being separated.  Divide 48 pieces of clothing into 2 groups so that the ratio is 1:3
Which mountain do scientists label as our most dangerous volcano ?
What is realpolitik?
if 283 is divided by 4 where should the first digit of the quotient be placed
Why didn't northern bankers,merchant ,mill owners and unskilled workers want to end slavery?