heardlaquanda74 heardlaquanda74
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mr . Jack sold 13 pounds of grapes at his grape stand . The grapes sold for 2.28 per pound .

How much did mr . Jack receive for the grapes he sold ?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 16-12-2020

Answer:

$29.64

Step-by-step explanation:

Multiply the number of pounds by the unit price.

13 lb * $2.28/lb = $29.64

Answer Link

Otras preguntas

Describe the various ways in which firms within oligopolistic market structure exercise their market power
A culture is grown with a population of 45 million cells. The cell population is found to double every hour. What will the population be after four hours?
What is the definition for the word concise?
What to do when u have a headache
The electronic record that originates from more than one facility is called electronic
why might a bank offer to make a loan to a consumer at a low initial rate which will increase after a set period of time?
What is the simplified form of the following expression? 4/7^3
factor. 21x^2 -32x+12
why do so few plants grow on the rainforest floor?
How did the Dutch extract raw materials from their colonies in the East Indies? by using the natives as cheap labor by bringing in slaves from Africa by send