Ritie
Ritie Ritie
  • 19-10-2016
  • Mathematics
contestada

A 1.8 ounce jar of cinnamon costs $4.05.what is the cost per ounce?

Respuesta :

tracycherry
tracycherry tracycherry
  • 19-10-2016
If a 1.8 ounce jar costs $4.05, you want to do $4.05 divided by 1.8.  That will give you the cost per ounce.  

$4.05 / 1.8 = $2.25 per ounce.
Answer Link
v1nce123 v1nce123
  • 20-10-2016
$4.05/1.8

$2.25

the cost per ounce is $2.25
Answer Link

Otras preguntas

what is the phenotype of a heterozygous person using T for tall and t for short
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
which process breaks down sugars to make atp when oxygen is present
How do you use implicit differentiation to find x^2+3xy+y^3=10
Dennis had a piece of rope that was 2.7 m long. He cut the rope into 3 equal pieces. Was each piece of rope greater than or less than 1 m?
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
How do you use implicit differentiation to find x^2+3xy+y^3=10
Convert 3/11 into a percent?
which process breaks down sugars to make atp when oxygen is present
Dennis had a piece of rope that was 2.7 m long. He cut the rope into 3 equal pieces. Was each piece of rope greater than or less than 1 m?