joejack212
joejack212 joejack212
  • 18-10-2016
  • Mathematics
contestada

Sam paid $8.28 for 18 stamps.at this rate,how much would it cost Sam to buy 12 stamps

Respuesta :

michaela36
michaela36 michaela36
  • 18-10-2016
$5.52 @ 46 cents a stamp
Answer Link
JeanaShupp
JeanaShupp JeanaShupp
  • 29-12-2018

Answer: It costs $5.52 to Sam to buy 12 stamps.


Step-by-step explanation:

Given: Sam paid $8.28 for 18 stamps.

Thus, the cost of 18 stamps = $8.28

Then the cost of 1 stamp=[tex]\frac{8.28}{18}[/tex]

Thus, the cost of 1 stamp=$0.46

With the same rate , the cost of 12 stamps=[tex]0.46\times12[/tex]

Therefore, the cost of 12 stamps= $5.52

hence, it costs $5.52 to Sam to buy 12 stamps.

Answer Link

Otras preguntas

Describe the working setting and conditions in each of the four economic sectors​
Click on the graph where a transformation occurred that doesn't preserve the physical characteristics of rectangle FGHI.
Hispanics patterned their civil rights movement after which of the following groups?
write a paragraph about a ritual of Brahmin​
what happens when the price of margarine increases
write your answer in simplest radical form​
how are ponyboy and sodapop alike? Please give me two ways they are alike!!
Instructions: Use the ratio of a 30-60-90 triangle to solve for the variables. Leave your answers as radicals in simplest form.
2). 2, x, 14 are in Arithmetic progression, then the value of x is : A. 28 B. 16 C. 7 D. 8​
1. Introduction: Consuming organic food. A. It is better for your health to consume organic fruits and vegetables instead of conventionally grown produce. 2.