Gustavo111 Gustavo111
  • 17-10-2016
  • Mathematics
contestada

monique bought 3 1/2 pounds of hamburgers for $14 . What was the cost per pound ?

Respuesta :

Rachel7224
Rachel7224 Rachel7224
  • 17-10-2016
You need to do 14 divided 3/12 which gives you the cost per pound
Answer Link
xXinfinitestarsXx
xXinfinitestarsXx xXinfinitestarsXx
  • 17-10-2016
The cost per pound is $4.

Divide 14 by 3 1/2 to get this result
Answer Link

Otras preguntas

How does video alter the truth?
Choose the right answer from the options below OA. James wanting to be a lawyer; and Josh plans on being a TV star. ОВ. James wants to be a lawyer, Josh planni
HELPP ME PLEASE LIKE I BEG U I BEG U PLSS
What do you think are the ways that can help you overcome the different problems that you are experiencing right now?​
3. The zoo has 40 dispensers to buy food to feed the animals. Thirty percen of the dispensers are for land animals. How many food dispenser are for land animals
Find the average rate of change from x = -6 to x= -1
GIVING OUT BRAINLIEST HELP PLZ!!
HELP ME PLEASE I BEG YOU ITS 8th grade work
Solve the equation A = bh for b. B = Ah b = A/h b = h/A b = h – A.
He was tired of living in the retirement home, so he was planning an escape