minaaa135
minaaa135 minaaa135
  • 16-10-2016
  • Mathematics
contestada

At the store deli, you spent $13.45 on 5 pounds of cheese. How much would it cost to buy 2 pounds of cheese?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-10-2016
The answer is $5.38 because first you divide 13.45 by 5 which equals 2.69. That's the cost of one pound, so to find out the cost for 2 pounds just multiply 2.69 by 2 to get the final answer of $5.38.

Hoped this helped! :)

Answer Link

Otras preguntas

In a market economy, what impact can a product shortage have on a product's price? How does a product surplus influence the product's price in a market economy?
Discuss TWO ways in which some cultural views that exist may affect a relationship negatively.​
Solve this PLZ 6 ÷ 8 - 2 + 5 × 20 =​
Five students bought supplies. Three students each bought 3 pencils and an eraser. Two students each bought a pen and 2 pencils. Supply Cost pencil $0.16 eraser
Why is the sky blue? The earth is surrounded by an atmosphere.
Find the sum. Enter your answer in the box below as a fraction, using the slash mark ( / ) for the fraction bar. 2/7+3/7
Creative Commons material often costs money to use. True False
Help PLEASEREEEEEEEEEEE
What kind of data does doppler radar provide?
A CD player is advertised at a price of $1200. It could be bought cash or by hire purchase. The table below shows the terms of payment.